Roaming w USA
Planując wyjazd do USA musimy mieć świadomość tego, że kraj ten jest na liście najdroższych stref roamingowych u polskich operatorów komórkowych. Opłata za minutę odebranego połączenia waha się w zależności od operatora i faktu, czy jest to połączenie z Polski czy z USA. Przykładowo, cena za minutę wykonanego połączenia może wynieść nawet 15zł, koszt jednego SMSa to 4zł, a transmisja danych naliczy nam 4,54zł za 100kb. Odbieranie SMSów jest bezpłatne, a połączenia przychodzące są odrobinę tańsze niż wychodzące (koszt odebranego połączenia to jakieś 5zł/min). Ponadto, przeważnie przez pierwszą minutę nie ma naliczania sekundowego, a od drugiej minuty następuje naliczanie co 30 sekund. Dlatego też, jeżeli będziemy korzystali z usług naszego polskiego operatora komórkowego, to telefony do kraju i napisanie kilku maili może nas kosztować więcej niż bilet do USA!
Jak się okazuje, problem ten można dość szybko i łatwo rozwiązać. Oczywiście najprościej byłoby, gdybyśmy mogli na czas wyjazdu obyć się bez korzystania z naszego polskiego numeru telefonu. Jeśli jednak przykładowo prowadzimy firmę i musimy często odbierać połączenia telefoniczne, warto już przed wyjazdem odpowiednio się przygotować. Sposoby, jak to zrobić – poniżej.
ROZWIĄZANIE NR 1
Polski numer stacjonarny w komórce – aplikacja VoIP.
W Stanach Zjednoczonych bezpłatny dostęp do internetu Wi-Fi zapewniony jest praktycznie we wszystkich hotelach, restauracjach, barach typu fast food czy kawiarniach. Możemy więc surfować po internecie bez obaw o koszt transmisji danych. Co więcej, jeśli zamówimy numer stacjonarny u polskiego dostawcy telefonii internetowej (VoIP), będziemy mogli odbierać połączenia za darmo (osoby będą do nas dzwonić na polski numer stacjonarny) oraz będziemy mogli dzwonić do Polski w cenie połączeń krajowych.
VoIP w komórce krok po kroku:
1. Zakup polskiego numeru stacjonarnego u dostawcy VoIP, np. otoTelefon.pl
2. Instalacja w komórce komunikatora VoIP, np. uniwersalny ZOIPER.
3. Konfiguracja aplikacji z danymi konta VoIP i gotowe. Przykładowa instrukcja.
Wskazówki
Osoby dzwoniące do nas będą płacić jak za połączenie z numerem stacjonarnym, gdyż w rzeczywistości będzie to połączenie z numerem stacjonarnym. Pozostaje jednak wyzwanie – nikt nie będzie znał naszego nowego numeru. Mamy więc 2 możliwości:
1. Przekierowanie połączeń z naszego polskiego numeru komórkowego na nowy numer stacjonarny od dostawcy VoIP. Opłata za przekierowane połączenie będzie naliczana zgodnie z cennikiem polskiego operatora komórkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby chcące się z nami skontaktować, będą nadal dzwonić na ten sam numer. Po powrocie do Polski wyłączymy przekierowanie.
2. Jeśli w naszej taryfie komórkowej nie mamy darmowych przekierowań, aby ograniczyć koszty, możemy włączyć pocztę głosową. W powitaniu możemy nagrać informację, że tymczasowo jesteśmy dostępni pod nowym numerem stacjonarnym.
Innym wyzwaniem może być dla nas brak stałego dostępu do Wi-Fi w USA, a więc brak dostępności pod numerem od dostawcy VoIP. Mamy więc 3 możliwości:
1. Ustawienie w panelu klienta dostawcy VoIP skrzynki głosowej na czas niedostępności. Gdy będziemy poza zasięgiem Wi-Fi, osoby dzwoniące do nas połączą się ze skrzynką głosową, a my zostaniemy poinformowani o każdej próbie połączenia emailem. Będziemy mogli oddzwonić, gdy tylko znów znajdziemy się w zasięgu Wi-Fi.
2. Internet mobilny na amerykańskiej karcie SIM. Dzięki temu rozwiązaniu, zawsze będziemy w zasięgu internetu, a więc zawsze będzie można się do nas dodzwonić.
3. Ustawienie w panelu klienta dostawcy VoIP reguły w czasie niedostępności przekierowania na amerykański numer komórkowy. Dzięki temu rozwiązaniu, zawsze będziemy mogli odebrać połączenie, bez względu na to, czy będziemy w zasięgu internetu. Za przekierowanie połączenia troszkę zapłacimy, ale znacznie mniej niż w przypadku połączeń roamingowych. Na przykład w otoTelefon minuta połączenia do USA kosztuje 7 groszy brutto. Musimy też pamiętać, że w USA płacimy także za odbieranie połączeń komórkowych.
Wskazówki dotyczące wyboru operatora znajdują się w opisie ROZWIĄZANIA NR 2.
ROZWIĄZANIE NR 2
Zakup karty sim lokalnego operatora
Zgodnie z wprowadzoną w ostatnim czasie ustawą antyterrorystyczną, w Polsce rejestracja kart SIM jest konieczna. W Stanach Zjednoczonych na szczęście nie ma jeszcze takiego przymusu, dlatego też można bez problemu kupić sobie starter jakiegoś lokalnego operatora i będzie on od razu aktywny. Wystarczy, że posiadamy telefon bez simlocka i po zakupie startera możemy już cieszyć się z tanich połączeń i przeglądać internet.
Poniżej przedstawię dwie propozycje oferowane przez tutejszych operatorów komórkowych. Warto również nadmienić, że telefony na kartę działają tutaj nieco inaczej niż w Polsce. W momencie, gdy kupujemy kartę SIM, musimy od razu wybrać pakiet, z którego będziemy korzystać przez kolejne 30 dni. Niestety w przeciągu tych 30 dni nie mamy możliwości zmiany tego pakietu na inny. Możemy jedynie dokupić małe dodatkowe pakiety.
Zakup startera
Startery wszystkich wymienionych sieci można kupić w salonie danej sieci lub u licencjonowanych agentów. Tyle z informacji na stronach operatorów. W praktyce wygląda to tak, że najszybciej zakupimy starter w każdym większym markecie. Osobiście polecam zakup w sieci 7eleven. Ostatnio kupując taki starter w wymienionym 7eleven, sprzedawca był tak uprzejmy, że załatwił mi pakiet, który nie był dostępny w sklepie. Startery wyglądają podobnie jak te sprzedawane w Polsce. Dla przykładu – sieć Play posiada startery do wyboru:
• Formuła Unlimited na kartę
• Formuła 3 w 1 na kartę
• Rozmowy i SMSy w Play za darmo
• Rok ważności konta.
Po wyborze pakietu, można go zmienić dopiero po miesiącu.
Koszt zakupu startera jest zróżnicowany, przeważnie wynosi on od 5 do 10$, chyba że kupujemy na lotnisku – wtedy może się okazać, że pakiet
19$ kosztuje 59$, bo reszta to opłata za starter. Więc odradzam kupowanie na lotnisku, bo niepotrzebnie zapłacimy dodatkowo 30-40$ dodatkowo za zakup na lotnisku w automacie.
–> Proponowani operatorzy:
1) ULTRA Mobile – http://ultra.me
– Jest to operator wykorzystujący infrastrukturę T-mobile.
– Największa zaleta: plany taryfowe, które zawierają nielimitowane połączenia na numery stacjonarne i komórkowe do Polski i wielu innych krajów na świecie, także wysyłanie nieograniczonej ilości SMSów.
– Polecane dla osób, które dużo dzwonią.
2) StraightTalk
– Największa zaleta: największy pakiet internetu za najniższą cenę.
– Polecane dla osób, które mniej dzwonią, ale potrzebują dużo więcej internetu.
Będąc w USA nie musimy zupełnie rezygnować z posiadania swojego polskiego numeru. Wystarczy mieć jakiś drugi telefon (które tutaj są bardzo tanie), włożyć do niego amerykańską kartę sim i do woli dzwonić do rodziny i znajomych z Polski. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż korzystanie z polskiego roamingu.
–> Przykładowe plany taryfowe do wykorzystania:
Plany w sieci Ultra:
- ULTRA 19$ https://ultramobile.com/monthly-plans/19
– Unlimited International And Domestic Talk And Text Plus
– 100MB of 4G LTE Data
– Unlimited Calling to USA & 30+ Intl Destinationsi
– Unlimited Domestic and Global Text
– $1.25 Call Anywhere Credit - ULTRA 29$ https://ultramobile.com/monthly-plans/29
– Unlimited Data, 1GB of 4G LTE
Unlimited Calling to USA & 60+ Intl Destinationsii
– Unlimited Domestic and Global Text
– $2.50 Call Anywhere Credit - ULTRA 39$ https://ultramobile.com/monthly-plans/39
– Unlimited Data, 2GB of 4G LTE
– Unlimited Talk to 60+ Destinationsiii
– $2.50 Call Anywhere Credit
– 1,000 Minutes to 15+ Additional Countries iv
– Includes Unlimited Talk to the USA & Global SMS
Plany w sieci StraightTalk:
- 30-Day Unlimited Plan $45
– First 5GB Data at High Speeds then 2G*
– Unlimited Nationwide - 30-Day Unlimited Plan $55
– First 10GB Data at High Speeds then 2G*
– Unlimited Nationwide
Dodatkową zaletą sieci Ultra.me jest jeszcze jedna, bezpłatna usługa: Call Me Free From 45 Destinations.
Polega ona na możliwości wdzwaniania się na numer telefonu. Dzwoniąc w Polsce na warszawski numer telefonu stacjonarnego (48) 223 07 18 00 usłyszymy sygnał tak jak byśmy podnieśli słuchawkę w telefonie stacjonarnym. Następnie, jeśli wybierzemy na klawiaturze numer amerykański, należący do sieci Ultra, połączymy się z nim bezpośrednio.
Zaleta tego rozwiązania: Jeśli zapiszemy w telefonie nowy kontakt, np. Bogumił Ultra USA 223071800p0015515561595, to w rzeczywistości dodzwonimy się bezpośrednio z Polski na numer telefonu w sieci ULTRA. Przy czym koszt takiego połączenia będzie liczony tak jak za połączenie na polski numer stacjonarny. Jeśli codziennie odbieramy dużo połączeń, np. od klientów z Polski, możemy u swojego polskiego operatora ustawić przekierowanie wszystkich połączeń głosowych na ten numer (po P trzeba podać numer telefonu jaki dostaniemy w sieci ULTRA https://info.ultramobile.com/call_me_free/).
–> Jeszcze jedna opcja
Zwykły telefon na kartę. Bez żadnych pakietów. Kupujemy kartę sim, doładowujemy konkretną kwotą i możemy swobodnie dzwonić płacąc za każdą minutę.
W USA płaci się za przychodzące, jak i wychodzące połączenia. Odkąd pamiętam płaciło się tutaj za połączenia w dwie strony, za SMS-y także.Z naszego punktu widzenia jest to dość dziwne, ale tutaj po prostu tak jest. Dla przykładu, zgadzając się na to żeby np. Google wysyłał nam przypomnienie o czymś SMS-em trzeba zaznaczyć okienko, że rozumiemy, że nasz operator może za to pobierać opłatę i akceptujemy to. Dlatego już dość dawno tutaj upowszechniły się pakiety, że płacę konkretną kwotę i w jej ramach mam nielimitowaną liczbę minut czy SMS-ów. W Polsce chyba dopiero NJU Mobile to wprowadził.
- AT&T (American Telephone and Telegraph)
AT&T zostało założone 3 marca 1885r. Jest to jedna z największych i najstarszych firm telekomunikacyjnych. Oferuje na przykład zwykły telefon na kartę bez żadnych pakietów (oczywiście pakiety także są do wyboru).
Do wyboru dwa sposoby naliczania: naliczanie za każdy dzień używania (pierwszy SMS, pierwsza rozmowa kosztuje nas wtedy stawkę dzienną, a następnie nie są już pobierane żadne opłaty do końca dnia. Cena za połączenia głosowe i SMS-y na dzień to 2$ a za internet 1$ za 100MB.) oraz naliczanie za każdą minutę i SMS (0.25$ za minutę połączenia oraz 0.20$ za SMS). - T-Mobile
Konkurencja AT&T jako operator GSM. Pozostałe sieci nie są sieciami GSM, mogą być wirtualnymi operatorami działającymi na
łączach AT&T albo T-Mobile.
–> Tutaj znajdziemy plan: https://prepaid-phones.t-mobile.com/pay-asyou-go
–>Różne startery: https://www.walmart.com/browse/cell-phones/simcards/1105910_1072335_1097404
ZASIĘG
Poniżej znajdują się linki do zasięgów wymienionych operatorów.
UWAGA przed wyjazdem warto sprawdzić, czy we wszystkich miejscach w jakich będziemy, dany operator ma zasięg. W USA białe plamy w zasięgach są u wszystkich operatorów. Ciekawostką jest, że T-Mobile dopiero w tym roku reklamuje się, że dociera do 99% mieszkańców aglomeracji NYC.
T-Mobile
https://prepaid-phones.t-mobile.com/prepaid-coverage
AT&T
https://www.att.com/maps/wireless-coverage.html
ULTRA Mobile
https://services.ultra.me/iframes/coverage.php
StraightTalk
https://www.straighttalk.com/wps/portal/home/h/coverage/servicearea